Το 3ο Διεθνές Μαθητικό Συνέδριο πραγματοποιήθηκε από 1 έως 5 Μαρτίου 2024 στην Πράγα.

Το Συνέδριο φιλοξένησε περισσότερους από 4.700 μαθητές και μαθήτριες και ανέδειξε μια ποικιλία εργασιών, οι οποίες εξερεύνησαν τις πτυχές των τριών θεματικών αξόνων:
Πολιτισμός, Επιστήμη και Περιβάλλον. Η ELEMASYN® διοργάνωσε τη δράση υπό την αιγίδα του Συμβουλίου της Ευρώπης και του Οικουμενικού Πατριαρχείου Κωνσταντινουπόλεως.

Το 3ο Γυμνάσιο Παλλήνης συμμετείχε με μεγάλη επιτυχία στο Συνέδριο αυτό παρουσιάζοντας την εργασία του την 1η Μαρτίου 2024.

Ευχαριστούμε θερμά την υποδιευθύντρια κα Κυριακάκου και τις εκπαιδευτικούς κα Κατράκου και κα Μίαρη που ανέλαβαν τη συμμετοχή αυτή.

Συγχαίρουμε όλους τους μαθητές και όλες τις μαθήτριες που έλαβαν μέρος. Μας συγκίνησαν και μας γέμισαν περηφάνεια για τη ζωντάνια της παρουσίας τους. Πρόβαλαν τον τόπο μας, τις παραδόσεις, τα έθιμά μας σε διεθνές επίπεδο και καταχειροκροτήθηκαν! Και σ΄  ανώτερα!

Δημοσιεύτηκαν και τα Πρακτικά του Συνεδρίου. Μπορείτε να απολαύσετε την παρουσίαση του σχολείου μας στις σελίδες 88-89 των Πρακτικών που επισυνάπτονται: